TP4-4141K024SR11 (Order no. 088230)
- Plug connector M26 (SR11)
Switching element
4141 | Slow-action switching contact |
Contacts for guard locking: 2 positively driven contacts | |
Contacts for door monitoring: 2 positively driven contacts |
Electrical connection values
| Fuse | max. 4 A gG |
| Power consumption | 8 W |
| Rated insulation voltage Ui | 50 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 1.5 kV |
| Utilization category | |
| DC-13 | 4 A 24 V |
| AC-15 | 4 A 50 V |
| Solenoid operating voltage | |
| AC/DC | 24 V -15% ... +10% |
| Solenoid duty cycle | 100 % |
| Switching voltage | |
| min. at 10 mA | 12 V |
| Switching current | |
| min. at 24 V | 1 mA |
| thermal rated current Ith | 4 A |
| Connection type | |
| 1 x | Plug connector SR11 |
| Number of door position positively driven contacts | 2 |
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -20 ... 55 °C |
|---|---|---|
| Monitoring of the guard position | 3x106 | 20 y |
| Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V | ||
| Guard lock monitoring | 3x106 | 20 y |
In combination with actuator ACTUATOR-P-GNT
| Horizontal overtravel | 7 mm |
| Vertical overtravel | 7 mm |
In combination with actuator ACTUATOR-P-GT
| Horizontal overtravel | 2 mm |
| Vertical overtravel | 1.5 mm |