TP3-4131K024SR11 (Order no. 088219)
  • Plug connector M26 (SR11)
  • Closed-circuit current principle
Switching element
4131
Slow-action switching contact
Contacts for guard locking: 2 positively driven contacts + 1 NO contact
Contacts for door monitoring: 1 NO contact
Dimension drawing
Wiring diagram 4131
Wiring diagram 4131
Approvals
CCC2024010305643586_SafetySwitch T_STc_UL_us_E155795_2/4DGUV_ET 20002_ET 20003
Electrical connection values
Fuse max. 4 A gG
Power consumption 8 W
Rated insulation voltage Ui 50 V
Rated impulse voltage Uimp 1.5 kV
Utilization category
DC-13 4 A 24 V
AC-15 4 A 50 V
Solenoid operating voltage
AC/DC 24 V -15% ... +10%
Solenoid duty cycle 100 %
Switching voltage
min. at 10 mA 12 V
Switching current
min. at 24 V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Mechanical values and environment
Connection type
1 x Plug connector SR11
Number of door position NO contacts 1
Number of guard lock monitoring NO contacts 1
Installation orientation any
Storage temperature -25 ... 70 °C
Degree of protection IP65
Ambient temperature -20 ... 55 °C
Guard lock monitoring3x10620 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V
Horizontal overtravel 7 mm
Vertical overtravel 7 mm
In combination with actuator ACTUATOR-P-GT
Horizontal overtravel 2 mm
Vertical overtravel 1.5 mm