TP3-2131K024SR11 (Order no. 088220)
- Plug connector M26 (SR11)
- Contacts for the door position
- Auxiliary release
- Additional increased overtravel for vertical approach direction
- Closed-circuit current principle
Description
Approach direction
Horizontal and vertical
Can be adjusted in 90° steps
Increased overtravel for horizontal and vertical approach directions
Guard locking principle
Switching element
2131 | Slow-action switching contact |
Contacts for guard locking: 2 positively driven contacts | |
Contacts for door monitoring: 1 NC contact |
Auxiliary release
Accessories required
Actuator is not included.
Functional drawings
Dimensional drawings
| 1 | Auxiliary release |
| 2 | Locking screw |
Connection examples
 | Door monitoring |
 | Solenoid monitoring |
Technical data
Approvals
Electrical connection values
| Fuse | max. 4 A gG |
| Power consumption | 8 W |
| Rated insulation voltage Ui | 50 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 1.5 kV |
| Utilization category | |
| DC-13 | 4 A 24 V |
| AC-15 | 4 A 50 V |
| Solenoid operating voltage | |
| AC/DC | 24 V -15% ... +10% |
| Solenoid duty cycle | 100 % |
| Switching voltage | |
| min. at 10 mA | 12 V |
| Switching current | |
| min. at 24 V | 1 mA |
| thermal rated current Ith | 4 A |
Mechanical values and environment
| Anfahrgeschwindigkeit | max. 20 m/min |
| Connection type | |
| 1 x | Plug connector SR11 |
| Number of door position NC contacts | 1 |
| Number of guard lock monitoring NO contacts | 1 |
| Number of guard lock monitoring positively driven contacts | 2 |
| Extraction force | 20 N |
| Actuation frequency | max. 1200 1/h |
| Actuating force | 10 N |
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Mechanical life | 1 x 10⁶ |
| Retention force | 10 N |
| Switching principle | Slow-action switching contact |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -20 ... 55 °C |
| Material | |
| Contact | Silver alloy, gold flashed |
| Housing | Reinforced thermoplastic |
| Locking force Fmax | 1300 N |
| Locking force FZh | 1000 N |
| Guard locking principle | Closed-circuit current principle |
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
| B10D | Mission time | |
|---|---|---|
| Guard lock monitoring | 3x106 | 20 y |
| Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V | ||
| PL | Maximum SIL | Category | Mission time | |
|---|---|---|---|---|
| Control of guard locking | Depending on external control of guard locking | 20 y | ||
In combination with actuator ACTUATOR-P-GNT
| Horizontal overtravel | 7 mm |
| Vertical overtravel | 7 mm |
In combination with actuator ACTUATOR-P-GT
| Horizontal overtravel | 2 mm |
| Vertical overtravel | 1.5 mm |