TP3-4121K230M (Order no. 084262)
  • 3 x cable entry M20 x 1.5
  • Closed-circuit current principle
Switching element
4121
Slow-action switching contact
Contacts for guard locking: 2 positively driven contacts
Contacts for door monitoring: 1 NC contact + 1 NO contact
Dimension drawing
Wiring diagram 4121
Wiring diagram 4121
Approvals
CCC2024010305643586_SafetySwitch T_STc_UL_us_E155795_2/1DGUV_ET 20002_ET 20003
Electrical connection values
Fuse max. 4 A gG
Power consumption 11 W
Connection cross section 0.34 ... 1.5 mm²
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
DC-13 4 A 24 V
AC-15 4 A 230 V
Solenoid operating voltage
AC 230 V -15% ... +10%
Solenoid duty cycle 100 %
Switching voltage
min. at 10 mA 12 V
Switching current
min. at 24 V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Mechanical values and environment
Anfahrgeschwindigkeit max. 20 m/min
Connection type
3 x M20 x 1.5
Number of door position NC contacts 1
Extraction force 20 N
Actuation frequency max. 1200 1/h
Actuating force 10 N
Installation orientation any
Storage temperature -25 ... 70 °C
Degree of protection IP67
Ambient temperature -20 ... 55 °C
Guard lock monitoring3x10620 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V
Horizontal overtravel 2 mm
Vertical overtravel 1.5 mm
In combination with actuator ACTUATOR-P-GNT
Horizontal overtravel 7 mm
Vertical overtravel 7 mm