TP3-4121K024M (Order no. 084260)
  • 3 x cable entry M20 x 1.5
  • Contacts for the door position
  • Auxiliary release
  • Additional increased overtravel for vertical approach direction
  • Closed-circuit current principle
Description
Approach direction
Horizontal and vertical
Can be adjusted in 90° steps
Increased overtravel for horizontal and vertical approach directions
Guard locking principle
Switching element
4121
Slow-action switching contact
Contacts for guard locking: 2 positively driven contacts
Contacts for door monitoring: 1 NC contact + 1 NO contact
Auxiliary release
Accessories required
Actuator is not included.
Switching function
Switching function
Dimension drawing
Dimension drawing
Wiring diagram 4121
Wiring diagram 4121
Electromechanical safety switches in use
Functional drawings
Functional drawings
Dimensional drawings
Dimensional drawings
1Auxiliary release
2Locking screw
Connection examples
Connection examples
Door monitoring
Solenoid monitoring
Technical data
Approvals
CCC2024010305643586_SafetySwitch T_STc_UL_us_E155795_2/1DGUV_ET 20002_ET 20003
Electrical connection values
Fuse max. 4 A gG
Power consumption 8 W
Connection cross section 0.34 ... 1.5 mm²
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
AC-15 4 A 230 V
DC-13 4 A 24 V
Solenoid operating voltage
AC/DC 24 V -15% ... +10%
Solenoid duty cycle 100 %
Switching voltage
min. at 10 mA 12 V
Switching current
min. at 24 V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Mechanical values and environment
Anfahrgeschwindigkeit max. 20 m/min
Connection type
3 x M20 x 1.5
Number of door position NC contacts 1
Number of door position NO contacts 1
Number of guard lock monitoring positively driven contacts 2
Extraction force 20 N
Actuation frequency max. 1200 1/h
Actuating force 10 N
Installation orientation any
Storage temperature -25 ... 70 °C
Mechanical life 1 x 10⁶
Retention force 10 N
Switching principle Slow-action switching contact
Degree of protection IP67
Ambient temperature -20 ... 55 °C
Material
Contact Silver alloy, gold flashed
Housing Reinforced thermoplastic
Locking force Fmax 1300 N
Locking force FZh 1000 N
Guard locking principle Closed-circuit current principle
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
B10DMission time
Guard lock monitoring3x10620 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V
PLMaximum SILCategoryMission time
Control of guard lockingDepending on external control of guard locking20 y
In combination with actuator ACTUATOR-P-GNT
Horizontal overtravel 7 mm
Vertical overtravel 7 mm
In combination with actuator ACTUATOR-P-GT
Horizontal overtravel 2 mm
Vertical overtravel 1.5 mm