NZ1VZ-538EL110-M (Order no. 089481)
Safety switch NZ.VZ, cable entry M20 x 1.5
  • Cable entry M20 x 1.5
  • 2 pos. driven contact
  • LED indicator
Switching element
538H
Slow-action switching contact 2 positively driven contacts
Accessories required
Actuator is not included.
Switching function
Switching function
Dimension drawing
Dimension drawing
Wiring diagram 538H
Wiring diagram 538H
Electromechanical safety switches in use
Functional drawings
Functional drawings
Dimensional drawings
Dimensional drawings
1Do not use as an end stop. Limit overtravel separately.
2Actuating direction can be changed
3Standard
aTravel without operation: actuator is in the guide slot, but function is not triggered.
Electrical connection values
Fuse max. 4 A gG
Connection cross section 0.34 ... 0.75 mm²
Display module
AC 110 V (red)
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
AC-15 4 A 230 V
DC-13 4 A 24 V
Switching voltage
min. at 10 mA 12 V
Switching current
min. at 24 V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Mechanical values and environment
Anfahrgeschwindigkeit max. 20 m/min
Approach direction A
Connection type
1 x M20 x 1.5
Number of door position positively driven contacts 2
Extraction force 35 N
Actuation frequency max. 1200 1/h
Actuating force 35 N
Installation orientation any
Insertion depth 52 mm
Storage temperature -25 ... 80 °C
Mechanical life 2 x 10⁶
Retention force 8 N
Switching principle Slow-action switching contact
Degree of protection IP67
Ambient temperature -25 ... 80 °C
B10DMission time
Monitoring of the guard position4.5x10620 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V
In combination with actuator ACTUATOR-Z-GN
Overtravel 16 mm
In combination with actuator ACTUATOR-Z-G
Overtravel 4 mm