NZ1VZ-538EL060-M (Order no. 082119)
Choose content
Safety switch NZ.VZ, cable entry M20 x 1.5
- Cable entry M20 x 1.5
- 2 pos. driven contact
Switching element
538H | Slow-action switching contact 2 positively driven contacts |
Accessories required
Actuator is not included.
Functional drawings
Dimensional drawings
| 1 | Do not use as an end stop. Limit overtravel separately. |
| 2 | Actuating direction can be changed |
| 3 | Standard |
| a | Travel without operation: actuator is in the guide slot, but function is not triggered. |
Electrical connection values
| Fuse | max. 4 A gG |
| Connection cross section | 0.34 ... 0.75 mm² |
| Display module | |
| DC | 12 ... 60 V (red) |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| AC-15 | 4 A 230 V |
| DC-13 | 4 A 24 V |
| Switching voltage | |
| min. at 10 mA | 12 V |
| Switching current | |
| min. at 24 V | 1 mA |
| thermal rated current Ith | 4 A |
Mechanical values and environment
| Anfahrgeschwindigkeit | max. 20 m/min |
| Approach direction | A |
| Connection type | |
| 1 x | M20 x 1.5 |
| Number of door position positively driven contacts | 2 |
| Extraction force | 35 N |
| Actuation frequency | max. 1200 1/h |
| Actuating force | 35 N |
| Installation orientation | any |
| Insertion depth | 52 mm |
| Storage temperature | -25 ... 80 °C |
| Mechanical life | 2 x 10⁶ |
| Retention force | 8 N |
| Switching principle | Slow-action switching contact |
| Degree of protection | IP67 |
| Ambient temperature | -25 ... 80 °C |
|---|---|---|
| Monitoring of the guard position | 4.5x106 | 20 y |
| Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V | ||
In combination with actuator ACTUATOR-Z-GN
| Overtravel | 16 mm |
In combination with actuator ACTUATOR-Z-G
| Overtravel | 4 mm |
Accessories
Actuator
Actuator for safety switches NZ.VZ, NZ.VZ.VS and TZ
BETAETIGER-Z-G
BETAETIGER-Z-G
- Two stainless-steel safety screws per actuator
BETAETIGER-Z-G/V25
BETAETIGER-Z-G/V25
- Packaging unit 25 pieces
097436
BETAETIGER-Z-GME
BETAETIGER-Z-GME
- Made of solid stainless steel
BETAETIGER-Z-GN
BETAETIGER-Z-GN
Metal bolt
Bolt for safety switches NZ.VZ and NZ.VZ.VS
BTC-NZVZ-S-TH-00-X
BTC-NZVZ-S-TH-00-X
- Die-cast aluminum bolt
- For doors hinged on the left or right
- Suitable for a door gap of approx. 15 mm
RIEGEL NZ-AB
RIEGEL NZ-AB
- Steel bolt
- For doors hinged on the right
- Ball detent mechanism in closed position
RIEGEL NZ-AR2
RIEGEL NZ-AR2
- Steel bolt
- Detent knob in open position
- Detent knob mechanism in closed position
RIEGEL NZ-C
RIEGEL NZ-C
- For doors hinged on the left
RIEGEL NZ-CB
RIEGEL NZ-CB
- For doors hinged on the left
RIEGEL NZ-CR2
RIEGEL NZ-CR2
- Detent knob in open position
Bolt for safety switches NZ.VZ, NZ.VZ.VS and TZ
RIEGEL NZ/TZ-S1
RIEGEL NZ/TZ-S1
- Aluminum bolt
- Spring catch in open position
RIEGEL NZ/TZ-S2
RIEGEL NZ/TZ-S2
- Aluminum bolt
Bolt with escape release for safety switch NZ.VZ
RIEGEL NZ-AF
RIEGEL NZ-AF
- Bolt for safety switch NZ.VZ with escape release
- Escape release
RIEGEL NZ-CF
RIEGEL NZ-CF
- Escape release