NZ2HS-2131L024GEC2300 (Order no. 122405)
Safety switch NZ.HS, lever arm with steel roller ø 18 mm, plug connector M12
  • Lever arm, steel roller ø 18 mm
  • Version C according to EN 50041
  • Plug connector M12, 8-pin
  • 2 pos. driven contact
  • 1 NO contacts
  • LED indicator: AC/DC 24 V yellow
Description
Approach direction
Horizontal
Can be adjusted in 90° steps
Switching direction adjustable
Right, left or both sides
LED indicator
The switch has one freely assignable LED indicator.
Switching element
2131H
Slow-action switching contact 2 positively driven contacts + 1 NO contact
Function
Function
Dimension drawing
Dimension drawing
Wiring diagram
Wiring diagram
Wiring diagram 2131H
Wiring diagram 2131H
Electromechanical safety switches in use
Functional drawings
Functional drawings
Contacts closed
Contacts open
Contacts positively driven
Dimensional drawings
Dimensional drawings
1Guide lug aligned
2Dog
3contact opening
4Right-angle plug connector: default setting for cable outlet right
Connection examples
Connection examples
1WH
2BN
3GN
4YE
5GY
6PK
7BU
8RD
Awithout earth conductor
Electrical connection values
Fuse max. 1 A gG
Display module 24 V 10% ... 10%
Rated insulation voltage Ui 30 V
Rated impulse voltage Uimp 1.5 kV
Utilization category
DC-13 1 A 24 V
AC-15 1 A 30 V
Switching current
min. at DC 24V 1 mA
thermal rated current Ith 1 A
Mechanical values and environment
Anfahrgeschwindigkeit 0.1 ... 60 m/min
Connection type
1 x Plug connector M12 (8-pin without PE)
Number of NO contacts 1
Number of door position positively driven contacts 3
Actuating element
Slide bearing metal Lever arm (d roller = 18 mm, length = 32 mm)
Actuating force min. 15 N
Installation orientation any
Storage temperature -25 ... 80 °C
Mechanical life 30 x 10⁶
Switching principle Slow-action switching contact
Degree of protection IP67
Ambient temperature -25 ... 80 °C
Material
Housing Anodized die-cast alloy
Contact Silver alloy, gold flashed
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
B10DMission time
Safe position sensing2x10720 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V