NZ2WO-538L060 (Order no. 087558)
Choose content
Safety switch NZ.WO, rounded plunger, plug connector M26 (SR6)
- Rounded plunger
- Version B according to EN 50041 (hardened)
- Plug connector M26 (SR6), 6-pin + PE
- 2 pos. driven contact
- LED indicator: AC/DC 12-60 V red
Description
Switching element
538H | Slow-action switching contact 2 positively driven contacts |
Dimensional drawings
| 1 | NO contact |
| 2 | Normally closed contact |
| 3 | Free position |
Electrical connection values
| Fuse | max. 4 A gG |
| Display module | |
| AC/DC | 12 ... 60 ... 60 V LED red |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| DC-13 | 4 A 24 V |
| AC-15 | 4 A 230 V |
| Switching current | |
| min. at DC 24V | 1 mA |
| thermal rated current Ith | 4 A |
Mechanical values and environment
| Anfahrgeschwindigkeit | 0.1 ... 10 m/min |
| Connection type | |
| 1 x | Plug connector SR6 (6-pin + PE) |
| Number of door position positively driven contacts | 2 |
| Actuating element | Rounded plunger |
| Actuating force | 15 ... 30 N |
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 80 °C |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ |
| Switching principle | Slow-action switching contact |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -25 ... 80 °C |
| Safe position sensing | 2x107 | 20 y |
| Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V | ||