NZ2RS-538L060 (Order no. 090952)
Safety switch NZ.RS, roller plunger, steel roller ø 12 mm, plug connector M26 (SR6)
  • Roller plunger, steel roller ø 12 mm
  • Version C according to EN 50041
  • Plug connector M26 (SR6), 6-pin + PE
  • 2 pos. driven contact
  • LED indicator: AC/DC 12-60 V red
Switching element
538H
Slow-action switching contact 2 positively driven contacts
Dimension drawing
Dimension drawing
Wiring diagram 538H
Wiring diagram 538H
Electrical connection values
Fuse max. 4 A gG
Display module
AC/DC 12 ... 60 ... 60 V LED red
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
DC-13 4 A 24 V
AC-15 4 A 230 V
Switching current
min. at DC 24V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Mechanical values and environment
Anfahrgeschwindigkeit 0.1 ... 20 m/min
Connection type
1 x Plug connector SR6 (6-pin + PE)
Number of door position positively driven contacts 2
Actuating element
Slide bearing metal Roller plunger (Steel roller, d roller = 12 mm)
Actuating force 15 ... 30 N
Installation orientation any
Storage temperature -25 ... 80 °C
Mechanical life 30 x 10⁶
Switching principle Slow-action switching contact
Degree of protection IP65
Ambient temperature -25 ... 80 °C
Safe position sensing2x10720 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V