NZ2RS-528L060 (Order no. 088197)
Choose content
Safety switch NZ.RS, roller plunger, steel roller ø 12 mm, plug connector M26 (SR6)
- Roller plunger, steel roller ø 12 mm
- Version C according to EN 50041
- Plug connector M26 (SR6), 6-pin + PE
- 1 pos. driven contact
- 1 NO contacts
- LED indicator: AC/DC 12-60 V red
Switching element
528H | Slow-action switching contact 1 positively driven contact |
Electrical connection values
| Fuse | max. 4 A gG |
| Display module | |
| AC/DC | 12 ... 60 ... 60 V LED red |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| DC-13 | 4 A 24 V |
| AC-15 | 4 A 230 V |
| Switching current | |
| min. at DC 24V | 1 mA |
| thermal rated current Ith | 4 A |
Mechanical values and environment
| Anfahrgeschwindigkeit | 0.1 ... 20 m/min |
| Connection type | |
| 1 x | Plug connector SR6 (6-pin + PE) |
| Actuating element | |
| Slide bearing metal | Roller plunger (Steel roller, d roller = 12 mm) |
| Actuating force | 15 ... 30 N |
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 80 °C |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ |
| Switching principle | Slow-action switching contact |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -25 ... 80 °C |
| Safe position sensing | 2x107 | 20 y |
| Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V | ||