NZ2RS-511L060C1631 (Order no. 079350)
Choose content
Safety switch NZ.RS, roller plunger, steel roller ø 12 mm, plug connector M26 (SR6)
- Roller plunger, steel roller ø 12 mm
- Version C according to EN 50041
- Plug connector M26 (SR6), 6-pin + PE; angled
- 1 pos. driven contact
- 1 NO contacts
- LED indicator: AC/DC 12-60 V yellow
Switching element
511 | Snap-action switching contact, 1 positively driven contact |
Dimensional drawings
| 1 | Operating point |
| 2 | Free position |
| 3 | Dog |
| 7 | Switching element in free position |
Electrical connection values
| Fuse | max. 6 A gG |
| Display module | |
| AC/DC | 12 ... 60 ... 60 V LED yellow |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| DC-13 | 6 A 24 V |
| AC-15 | 6 A 230 V |
| Switching current | |
| min. at DC 24V | 10 mA |
| thermal rated current Ith | 6 A |
Mechanical values and environment
| Anfahrgeschwindigkeit | 0.1 ... 20 m/min |
| Connection type | |
| 1 x | Plug connector SR6 (6-pin + PE) |
| Actuating element | |
| Slide bearing metal | Roller plunger (Steel roller, d roller = 12 mm) |
| Actuating force | 15 ... 30 N |
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 80 °C |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ |
| Contact bounce time | max. 3 ms |
| Schließzeit | max. 4 ms |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -25 ... 80 °C |
| Safe position sensing | 2x107 | 20 y |
| Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V | ||