NZ2PB-511SVM5L060GEC2273 (Order no. 105853)
Safety switch NZ.PB, lever arm with plastic roller, plug connector M12
  • Lever arm, plastic roller ø 18 mm
  • Plug connector M12, 5-pin
  • 1 pos. driven contact
  • 1 NO contacts
  • LED indicator: AC/DC 12-60 V yellow
Can be adjusted in 90° steps
Switching direction adjustable
Right, left or both sides
Lever arm adjustment
Lever arm length can be adjusted from 28 mm to 78 mm in steps of 12.5 mm.
Switching element
511
Snap-action switching contact, 1 positively driven contact + 1 NO contact
Dimension drawing
Dimension drawing
Wiring diagram 511
Wiring diagram 511
Dimensional drawings
1Guide lug aligned
2Male socket adjustable (max. 270°)
3Positive opening function is dependent on maintaining this distance.
4Actuator (dog) must be positively mounted on the machine.
A=Operating point
B=End position
C=Reset point
Approvals
DNV-GL_TAA0000172 Rev. 1CCC2024010305643584_SafetySwitch Nc_UL_us_E155795_2/4
Electrical connection values
Fuse max. 4 A gG
Display module
AC/DC 12 ... 60 ... 60 V LED yellow
Rated insulation voltage Ui 50 V
Rated impulse voltage Uimp 1.5 kV
Utilization category
AC-15 4 A 30 V
DC-13 4 A 24 V
Switching current
min. at DC 24V 10 mA
thermal rated current Ith 4 A
Mechanical values and environment
Anfahrgeschwindigkeit 0.5 ... 120 m/min
Connection type
1 x Plug connector M12 (5-pin)
Number of NO contacts 1
Number of door position positively driven contacts 1
Actuating element
Slide bearing plastic Lever arm adjustable (d roller = 18 mm, length = 28 - 78 mm)
Actuating force min. 15 N
Installation orientation any
Storage temperature -25 ... 80 °C
Mechanical life 30 x 10⁶
Contact bounce time max. 3 ms
Switching principle Snap-action switching contact (Contact closing time<4 Contact bounce time<3)
Schließzeit max. 4 ms
Degree of protection IP67
Ambient temperature -25 ... 80 °C
Safe position sensing2x10720 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V