NZ2HS-528L060 (Order no. 088196)
Safety switch NZ.HS, lever arm with steel roller, plug connector SR6
  • Lever arm, steel roller ø 18 mm
  • Version A according to EN 50041
  • SR6 plug connector; 6-pin + PE
  • 1 pos. driven contact
  • 1 NO contacts
  • LED indicator: AC/DC 12-60 V red
Switching element
528H
Slow-action switching contact 1 positively driven contact + 1 NO contact
Dimension drawing
Dimension drawing
Wiring diagram 511
Wiring diagram 511
Travel diagram
Travel diagram
Electromechanical safety switches in use
Dimensional drawings
Dimensional drawings
A=Operating point
B=Positively driven travel
C=End position
D=Reset point
E=Operating point (NO contact)
Connection examples
Connection examples
Shift travel diagrams
Shift travel diagrams
Contacts positively driven
Technical data
Approvals
Electrical connection values
Fuse max. 4 A gG
Display module
AC/DC 12 ... 60 ... 60 V LED red
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
AC-15 4 A 230 V
DC-13 4 A 24 V
Switching current
min. at DC 24V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Connection type
1 x Plug connector SR6 (6-pin + PE)
Number of NO contacts 1
Number of door position positively driven contacts 1
Actuating element
Slide bearing metal Lever arm (d roller = 18 mm, length = 32 mm)
Actuating force min. 15 N
Installation orientation any
Storage temperature -25 ... 80 °C
Mechanical life 30 x 10⁶
Switching principle Slow-action switching contact
Degree of protection IP65
Ambient temperature -25 ... 80 °C
Safe position sensing2x10720 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V