NZ2HB-511SVM5L060GE (Order no. 098649)
Choose content
Safety switch NZ.HB, lever arm with plastic roller, plug connector M12
- Lever arm, plastic roller ø 18 mm
- Version A according to EN 50041
- Plug connector M12, 5-pin
- 1 pos. driven contact
- 1 NO contacts
- LED indicator: AC/DC 12-60 V yellow
Dimensional drawings
| 1 | Guide lug aligned |
| 2 | Male socket adjustable (max. 270°) |
| A | Operating point |
| B | End position |
| C | Reset point |
Electrical connection values
| Fuse | max. 4 A gG |
| Display module | |
| AC/DC | 12 ... 60 ... 60 V LED yellow |
| Rated insulation voltage Ui | 50 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 1.5 kV |
| Utilization category | |
| DC-13 | 4 A 24 V |
| AC-15 | 4 A 30 V |
| Switching current | |
| min. at DC 24V | 10 mA |
| thermal rated current Ith | 4 A |
| Connection type | |
| 1 x | Plug connector M12 (5-pin) |
| Actuating element | |
| Slide bearing plastic | Lever arm (d roller = 18 mm, length = 32 mm) |
| Actuating force | min. 15 N |
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 80 °C |
| Schließzeit | max. 4 ms |
| Degree of protection | IP67 |
| Ambient temperature | -25 ... 80 °C |
| Material | |
| Contact | Silver alloy, gold flashed |
| Housing | Anodized die-cast alloy |
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
| B10D | Mission time | |
|---|---|---|
| Safe position sensing | 2x107 | 20 y |
| Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V | ||