NZ2HB-511L060C1631 (Order no. 054122)
Safety switch NZ.HB, lever arm with plastic roller, plug connector SR6
  • Lever arm, plastic roller ø 18 mm
  • Version A according to EN 50041
  • Plug connector SR6, 6-pin + PE angled
  • 1 pos. driven contact
  • 1 NO contacts
  • LED indicator: AC/DC 12-60 V yellow
Description
Approach direction
Horizontal
Can be adjusted in 90° steps
Switching direction adjustable
Right, left or both sides
LED indicator
The switch has one freely assignable LED indicator.
Switching element
511
Snap-action switching contact, 1 positively driven contact + 1 NO contact
Dimension drawing
Dimension drawing
Wiring diagram 511
Wiring diagram 511
Travel diagram
Travel diagram
Electromechanical safety switches in use
Dimensional drawings
Dimensional drawings
1Dog
5Switching element in free position
A= operating point
B= positively driven
C= end position
D= reset point
Connection examples
Connection examples
Shift travel diagrams
Shift travel diagrams
Contacts closed
Contacts open
Contacts positively driven
Technical data
Approvals
DNV-GL_TAA0000172 Rev. 1CCC2024010305643584_SafetySwitch Nc_UL_us_E155795_2/4
Electrical connection values
Fuse max. 6 A gG
Display module
AC/DC 12 ... 60 ... 60 V LED yellow
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
DC-13 6 A 24 V
AC-15 6 A 230 V
Switching current
min. at DC 24V 10 mA
thermal rated current Ith 6 A
Mechanical values and environment
Anfahrgeschwindigkeit 0.1 ... 300 m/min
Connection type
1 x Plug connector SR6 (6-pin + PE; angled)
Number of NO contacts 1
Number of door position positively driven contacts 1
Actuating element
Slide bearing plastic Lever arm (d roller = 18 mm, length = 32 mm)
Actuating force min. 15 N
Installation orientation any
Storage temperature -25 ... 80 °C
Mechanical life 30 x 10⁶
Contact bounce time max. 3 ms
Switching principle Snap-action switching contact (Contact closing time<4 Contact bounce time<3)
Schließzeit max. 4 ms
Degree of protection IP65
Ambient temperature -25 ... 80 °C
Material
Contact Silver alloy, gold flashed
Housing Anodized die-cast alloy
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
B10DMission time
Safe position sensing2x10720 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V