NZ2HB-511L060C1630 (Order no. 054121)
Choose content
Safety switch NZ.HB, lever arm with plastic roller, plug connector SR6
- Lever arm, plastic roller ø 18 mm
- Version A according to EN 50041
- SR6 plug connector; 6-pin + PE
- 1 pos. driven contact
- 1 NO contacts
- LED indicator: AC/DC 12-60 V yellow
Dimensional drawings
| A | =Operating point |
| B | =Positively driven travel |
| C | =End position |
| D | =Reset point |
Electrical connection values
| Fuse | max. 6 A gG |
| Display module | |
| AC/DC | 12 ... 60 ... 60 V LED yellow |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| AC-15 | 6 A 230 V |
| DC-13 | 6 A 24 V |
| Switching current | |
| min. at DC 24V | 10 mA |
| thermal rated current Ith | 6 A |
| Connection type | |
| 1 x | Plug connector SR6 (6-pin + PE) |
| Actuating element | |
| Slide bearing plastic | Lever arm (d roller = 18 mm, length = 32 mm) |
| Actuating force | min. 15 N |
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 80 °C |
| Schließzeit | max. 4 ms |
| Degree of protection | IP65 |
| Ambient temperature | -25 ... 80 °C |
| Safe position sensing | 2x107 | 20 y |
| Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V | ||