NZ1RS-511L060-M (Order no. 089053)
Safety switch NZ.RS, roller plunger, steel roller ø 12 mm, cable entry M20 x 1.5
  • Roller plunger, steel roller ø 12 mm
  • Version C according to EN 50041
  • Cable entry M20 x 1.5
  • 1 pos. driven contact
  • 1 NO contacts
  • LED indicator: AC/DC 12-60 V red
Switching element
511
Snap-action switching contact, 1 positively driven contact + 1 NO contact
Dimension drawing
Dimension drawing
Wiring diagram 511
Wiring diagram 511
Approvals
DNV-GL_TAA0000172 Rev. 1CCC2024010305643584_SafetySwitch Nc_UL_us_E155795_2/1
Electrical connection values
Fuse max. 6 A gG
Connection cross section 0.34 ... 0.75 mm²
Display module
AC/DC 12 ... 60 ... 60 V LED red
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
AC-12 10 A 230 V
DC-13 6 A 24 V
AC-15 6 A 230 V
Switching current
min. at DC 24V 10 mA
thermal rated current Ith 6 A
Mechanical values and environment
Anfahrgeschwindigkeit 0.1 ... 20 m/min
Connection type
1 x M20 x 1.5
Number of NO contacts 1
Number of door position positively driven contacts 1
Actuating element
Slide bearing metal Roller plunger (d roller = 12 mm)
Actuating force 15 ... 30 N
Installation orientation any
Storage temperature -25 ... 80 °C
Mechanical life 30 x 10⁶
Contact bounce time max. 3 ms
Switching principle Snap-action switching contact (Contact closing time<4 Contact bounce time<3)
Schließzeit max. 4 ms
Degree of protection IP67
Ambient temperature -25 ... 80 °C
Safe position sensing2x10720 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V