NZ1RK-528L060GE-MC1912 (Order no. 086408)
Choose content
Safety switch NZ.RK, roller plunger, steel roller ø 8 mm, cable entry M20 x 1.5
- Roller plunger, steel roller ø 8 mm
- With ball bearings
- Cable entry M20 x 1.5
- 1 pos. driven contact
- 1 NO contacts
- LED indicator: AC/DC 12-60 V yellow
Switching element
528H | Slow-action switching contact 1 positively driven contact |
Dimensional drawings
| 1 | Operating point NO contact |
| 2 | Operating point NC contact |
| 3 | Free position |
Connection examples
Shift travel diagrams
 | Contacts closed |
 | Contacts open |
 | Contacts positively driven |
Technical data
Approvals
Electrical connection values
| Fuse | max. 4 A gG |
| Connection cross section | 0.34 ... 1.5 mm² |
| Display module | |
| AC/DC | 12 ... 60 ... 60 V LED yellow |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| AC-15 | 4 A 230 V |
| DC-13 | 4 A 24 V |
| Switching current | |
| min. at DC 24V | 1 mA |
| thermal rated current Ith | 4 A |
Mechanical values and environment
| Anfahrgeschwindigkeit | 0.1 ... 80 m/min |
| Connection type | |
| 1 x | M20 x 1.5 |
| Number of NO contacts | 1 |
| Number of door position positively driven contacts | 1 |
| Actuating element | |
| Ball bearing | Roller plunger (d roller = 8 mm) |
| Actuating force | 15 ... 30 N |
| Installation orientation | any |
| Storage temperature | -25 ... 80 °C |
| Mechanical life | 30 x 10⁶ |
| Switching principle | Slow-action switching contact |
| Degree of protection | IP67 |
| Ambient temperature | -25 ... 80 °C |
|---|---|---|
| Safe position sensing | 2x107 | 20 y |
| Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V | ||