NZ1RK-528L060-M (Order no. 090358)
Safety switch NZ.RK, roller plunger, steel roller ø 8 mm, cable entry M20 x 1.5
  • Roller plunger, steel roller ø 8 mm
  • Cable entry M20 x 1.5
  • 1 pos. driven contact
  • 1 NO contacts
  • LED indicator: AC/DC 12-60 V red
Switching element
528H
Slow-action switching contact 1 positively driven contact + 1 NO contact
Dimension drawing
Dimension drawing
Wiring diagram 511
Wiring diagram 511
Travel diagram
Travel diagram
Electromechanical safety switches in use
Dimensional drawings
Dimensional drawings
1Operating point NO contact
2Operating point NC contact
3Free position
Electrical connection values
Fuse max. 4 A gG
Connection cross section 0.34 ... 0.75 mm²
Display module
AC/DC 12 ... 60 ... 60 V LED red
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
AC-15 4 A 230 V
DC-13 4 A 24 V
Switching current
min. at DC 24V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Mechanical values and environment
Anfahrgeschwindigkeit 0.1 ... 50 m/min
Connection type
1 x M20 x 1.5
Number of NO contacts 1
Number of door position positively driven contacts 1
Actuating element
Slide bearing metal Roller plunger (d roller = 8 mm)
Actuating force 15 ... 30 N
Installation orientation any
Storage temperature -25 ... 80 °C
Degree of protection IP67
Ambient temperature -25 ... 80 °C
Safe position sensing2x10720 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V