NZ1HS-528L060-M (Order no. 090971)
Safety switch NZ.HS, lever arm with steel roller, cable entry M20 x 1.5
  • Lever arm, steel roller ø 18 mm
  • Version A according to EN 50041
  • Cable entry M20 x 1.5
  • 1 pos. driven contact
  • 1 NO contacts
  • LED indicator: AC/DC 12-60 V red
Description
Approach direction
Horizontal
Can be adjusted in 90° steps
Switching direction adjustable
Right, left or both sides
LED indicator
The switch has one freely assignable LED indicator.
Switching element
528H
Slow-action switching contact 1 positively driven contact + 1 NO contact
Dimension drawing
Dimension drawing
Wiring diagram 511
Wiring diagram 511
Travel diagram
Travel diagram
Connection examples
Shift travel diagrams
Shift travel diagrams
Contacts closed
Contacts open
Contacts positively driven
Technical data
Approvals
Electrical connection values
Fuse max. 4 A gG
Connection cross section 0.34 ... 0.75 mm²
Display module
AC/DC 12 ... 60 ... 60 V LED red
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
DC-13 4 A 24 V
AC-15 4 A 230 V
Switching current
min. at DC 24V 1 mA
thermal rated current Ith 4 A
Mechanical values and environment
Anfahrgeschwindigkeit 0.1 ... 60 m/min
Connection type
1 x M20 x 1.5
Number of NO contacts 1
Number of door position positively driven contacts 1
Actuating element
Slide bearing metal Lever arm (d roller = 18 mm, length = 32 mm)
Actuating force min. 15 N
Installation orientation any
Storage temperature -25 ... 80 °C
Mechanical life 30 x 10⁶
Switching principle Slow-action switching contact
Degree of protection IP67
Ambient temperature -25 ... 80 °C
Material
Contact Silver alloy, gold flashed
Housing Anodized die-cast alloy
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
B10DMission time
Safe position sensing2x10720 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V