NZ1HB-511L060GE-M (Order no. 086525)
Safety switch NZ.HB, lever arm with plastic roller, cable entry M20 x 1.5
  • Lever arm, plastic roller ø 18 mm
  • Version A according to EN 50041
  • Cable entry M20 x 1.5
  • 1 pos. driven contact
  • 1 NO contacts
  • LED indicator: AC/DC 12-60 V yellow
Description
Approach direction
Horizontal
Can be adjusted in 90° steps
Switching direction adjustable
Right, left or both sides
LED indicator
The switch has one freely assignable LED indicator.
Switching element
511
Snap-action switching contact, 1 positively driven contact + 1 NO contact
Dimension drawing
Dimension drawing
Wiring diagram 511
Wiring diagram 511
Travel diagram
Travel diagram
Connection examples
Shift travel diagrams
Shift travel diagrams
Contacts closed
Contacts open
Contacts positively driven
Technical data
Approvals
DNV-GL_TAA0000172 Rev. 1CCC2024010305643584_SafetySwitch Nc_UL_us_E155795_2/1
Electrical connection values
Fuse max. 6 A gG
Connection cross section 0.34 ... 0.75 mm²
Display module
AC/DC 12 ... 60 ... 60 V LED yellow
Rated insulation voltage Ui 250 V
Rated impulse voltage Uimp 2.5 kV
Utilization category
AC-15 6 A 230 V
DC-13 6 A 24 V
AC-12 10 A 230 V
Switching current
min. at DC 24V 10 mA
thermal rated current Ith 6 A
Mechanical values and environment
Anfahrgeschwindigkeit 0.1 ... 300 m/min
Connection type
1 x M20 x 1.5
Number of NO contacts 1
Number of door position positively driven contacts 1
Actuating element
Slide bearing plastic Lever arm (d roller = 18 mm, length = 32 mm)
Actuating force min. 15 N
Installation orientation any
Storage temperature -25 ... 80 °C
Mechanical life 30 x 10⁶
Contact bounce time max. 3 ms
Switching principle Snap-action switching contact (Contact closing time<4 Contact bounce time<3)
Schließzeit max. 4 ms
Degree of protection IP67
Ambient temperature -25 ... 80 °C
Material
Contact Silver alloy, gold flashed
Housing Anodized die-cast alloy
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
B10DMission time
Safe position sensing2x10720 y
Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V