TX3C-A024M (Order no. 082953)
Safety switch TX, cable entry M20 x 1.5, unlocking under load
- 3 x cable entry M20 x 1.5
- Contacts for the door position
- Unlocking under load possible
- Auxiliary release
- LED indicator
- Closed-circuit current principle
Description
LED indicator
The switch has two freely assignable LED indicators (red and green).
Guard locking principle
Switching element
ETX C | Slow-action switching contact |
Contacts for guard locking: 2 positively driven contacts | |
Contacts for door monitoring: 1 NO contact |
Auxiliary release
Unlocking under load
Accessories required
Actuator is not included.
Functional drawings
Dimensional drawings
| 1 | Auxiliary release |
| 2 | LED indicator |
| 3 | Locking screw |
| s | Insertion depth |
Connection examples
Technical data
Approvals
Operating and display elements
| LED display | Operating voltage corresponds to the solenoid voltage (2 LEDs; green, red) |
Electrical connection values
| Fuse | max. 4 A gG |
| Power consumption | 8 W (48 W at the instant switched on) |
| Connection cross section | 0.34 ... 1.5 mm² |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| AC-15 | 4 A 230 V |
| DC-13 | 4 A 24 V |
| Solenoid operating voltage | |
| AC/DC | 24 V -15% ... +10% |
| Solenoid duty cycle | 100 % |
| Switching voltage | |
| min. at 10 mA | 12 V |
| Switching current | |
| min. at 24 V | 1 mA |
| Control voltage | |
| Us AC/DC | 24 V |
| thermal rated current Ith | 4 A |
Mechanical values and environment
| Anfahrgeschwindigkeit | max. 20 m/min |
| Approach direction | A |
| Connection type | |
| 3 x | M20 x 1.5 |
| Number of door position NO contacts | 1 |
| Number of guard lock monitoring NO contacts | 1 |
| Number of guard lock monitoring positively driven contacts | 2 |
| Extraction force | 35 N |
| Actuation frequency | max. 1200 1/h |
| Actuating force | 35 N |
| Installation orientation | any |
| Insertion depth | 32 mm |
| Storage temperature | -25 ... 80 °C |
| Mechanical life | 1 x 10⁶ |
| Retention force | 50 N (Unlocking under load) |
| Switching principle | Slow-action switching contact |
| Degree of protection | IP67 |
| Ambient temperature | -20 ... 80 °C |
| Material | |
| Housing | Die-cast alloy cathodically dipped |
| Contact | Silver alloy, gold flashed |
| Locking force Fmax | 1700 N |
| Locking force FZh | 1300 N |
| Guard locking principle | Closed-circuit current principle (Unlocking under load) |
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
| B10D | Mission time | |
|---|---|---|
| Guard lock monitoring | 5x106 | 20 y |
| Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V | ||
| PL | Maximum SIL | Category | Mission time | |
|---|---|---|---|---|
| Control of guard locking | Depending on external control of guard locking | 20 y | ||
In combination with actuator ACTUATOR-X-GNQ
| Overtravel | 8 mm |
In combination with actuator ACTUATOR-X-GQ
| Overtravel | 1 mm |