TX1C-A024MC2161 (Order no. 099489)
Safety switch TX, cable entry M20 x 1.5, escape release
- 3 x cable entry M20 x 1.5
- Contacts for the door position
- Escape release, long
LED indicator
The switch has two freely assignable LED indicators (red and green).
Guard locking principle
Switching element
ETX C | Slow-action switching contact |
Contacts for guard locking: 2 positively driven contacts | |
Contacts for door monitoring: 1 NO contact |
Auxiliary release
Escape release
This is used for manual release of guard locking from the danger zone without tools.
| 3 | Locking screw |
| 4 | Escape release, basic position |
| 5 | Escape release, unlocked position |
Electrical connection values
| Fuse | max. 4 A gG |
| Power consumption | 8 W |
| Connection cross section | 0.34 ... 1.5 mm² |
| Rated insulation voltage Ui | 50 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| DC-13 | 4 A 24 V |
| AC-15 | 4 A 50 V |
| Solenoid operating voltage | |
| AC/DC | 24 V -15% ... +10% |
| Solenoid duty cycle | 100 % |
| Switching voltage | |
| min. at 10 mA | 12 V |
| Switching current | |
| min. at 24 V | 1 mA |
| thermal rated current Ith | 4 A |
| Connection type | |
| 3 x | M20 x 1.5 |
| Number of door position NO contacts | 1 |
| Number of guard lock monitoring NO contacts | 1 |
| Number of guard lock monitoring positively driven contacts | 2 |
| Installation orientation | any |
| Insertion depth | 32 mm |
| Storage temperature | -25 ... 80 °C |
| Degree of protection | IP67 |
| Ambient temperature | -20 ... 80 °C |
| Guard lock monitoring | 5x106 | 20 y |
| Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V | ||
Miscellaneous
| C number | |
| C2161 | Escape release with long actuator shaft |
In combination with actuator ACTUATOR-X-GQ
| Overtravel | 1 mm |
In combination with actuator ACTUATOR-X-GNQ
| Overtravel | 8 mm |
Accessories
RIEGEL TX-AF
- Bolt for safety switch with escape release TX...C1991 and 2161
- Steel bolt
- For doors hinged on the right
- Escape-release handle
- Detent knob in open position
- Suitable for a door gap of approx. 15 mm
RIEGEL TX-CF
- Steel bolt
- For doors hinged on the left
- Escape-release handle
- Detent knob in open position