TX1B-A024N (Order no. 082944)
Safety switch TX, cable entry NPT 1/2 "
- 3 x cable entry NPT 1/2 "
LED indicator
The switch has two freely assignable LED indicators (red and green).
Guard locking principle
Switching element
ETX B | Slow-action switching contact |
Contacts for guard locking: 2 positively driven contacts | |
Contacts for door monitoring: 1 NC contact |
| 3 | Locking screw |
| s | Insertion depth |
Electrical connection values
| Fuse | max. 4 A gG |
| Power consumption | 8 W |
| Connection cross section | 0.34 ... 1.5 mm² |
| Rated insulation voltage Ui | 250 V |
| Rated impulse voltage Uimp | 2.5 kV |
| Utilization category | |
| DC-13 | 4 A 24 V |
| AC-15 | 4 A 230 V |
| Solenoid operating voltage | |
| AC/DC | 24 V -15% ... +10% |
| Solenoid duty cycle | 100 % |
| Switching voltage | |
| min. at 10 mA | 12 V |
| Switching current | |
| min. at 24 V | 1 mA |
| thermal rated current Ith | 4 A |
| Connection type | |
| 3 x | NPT 1/2" |
| Number of door position NC contacts | 1 |
| Number of guard lock monitoring NO contacts | 1 |
| Number of guard lock monitoring positively driven contacts | 2 |
| Installation orientation | any |
| Insertion depth | 32 mm |
| Storage temperature | -25 ... 80 °C |
| Degree of protection | IP67 |
| Ambient temperature | -20 ... 80 °C |
| Guard lock monitoring | 5x106 | 20 y |
| Important! Values valid at DC-13 100 mA/24V | ||
| Overtravel | 8 mm |
In combination with actuator ACTUATOR-X-GQ
| Overtravel | 1 mm |