CES-I-AP-M-C14-U20-158631 (Order no. 158631)
Safety switch CES-I-AP-.-C14-…, RFID, connecting cable PUR with cable end sleeves
  • Multicode
  • Door position monitoring output OD
  • Connecting cable PUR, 20 m, cable end sleeves
Description
Approach direction and installation position
Permissible installation position
Multicode evaluation
Typical operating distance
(only in combination with actuator CES-A-BBN)
Attention:
Safety characteristics
  • Category 4 /PL e according to EN 13849-1
  • SIL 3 according to EN IEC 62061 Table 4
The OSSD outputs used check their function for short circuits using test pulses.
LED indicator
STATE
Status LED
DIA
Diagnostics LED
Terminal assignment
DesignationFunctionConnecting cable conductor coloring
UBElectronics operating voltage, 24 V DCBN
FO1ASafety output, channel AWH
0 VGround 0 V DCBU
FO1BSafety output, channel BBK
ODMonitoring outputGY
Accessories required
Actuator is not included.
Dimension drawing
Dimension drawing
Wiring diagram
Wiring diagram
Dimensional drawings
Dimensional drawings
1Active face
2LED status indication
3Cable end sleeve on cable end
Approvals
c_UL_us_E346349_1/1ECOLAB__CES C14
Workspace
Repeat accuracy R
according to EN 60947-5-2 10 %
Electrical connection values
Fuse
external (operating voltage) 0.25 ... 8 A
Rated insulation voltage Ui 30 V
Rated impulse voltage Uimp 0.5 kV
Operating voltage DC
UB 24 V DC -15% ... +15% regulated, residual ripple<5%, PELV
Turn-on time
Safety outputs max. 300 ms
EMC protection requirements Acc. to EN IEC 60947-5-3
Risk time according to EN 60947-5-3 max. 260 ms
Safety class III
Current consumption max. 35 mA (without taking into account the load currents on the monitoring output and the safety outputs)
Degree of contamination (external, according to EN 60947-1) 3
Monitoring output OD
Output type Semiconductor output, p-switching, short circuit-proof
Output voltage 0.8 x UB ... UB V DC
Switching current max. 50 mA
Safety outputs FO1A/FO1B
Output type 2 semiconductor outputs, p-switching, short circuit-proof
Output voltage
LOW U (FO1A) / U (FO1B) 0 ... 1 V DC (Values at a switching current of 50 mA without taking into account the cable lengths.)
HIGH U (FO1A) / U (FO1B) UB-1.5V ... UB V DC (Values at a switching current of 50 mA without taking into account the cable lengths.)
rated conditional short-circuit current 100 A
Discrepancy time max. 10 ms
Utilization category
DC-13 24V 150mA (Caution: outputs must be protected with a free-wheeling diode in case of inductive loads.)
Off-state current Ir max. 0.25 mA
Switching current
per safety output 1 ... 150 mA
Test pulse duration max. 0.3 ms (Applies to a load with C<= 30nF and R<= 20kOhm)
Test pulse interval min. 100 ms
Mechanical values and environment
Connection type Connecting cable PUR, length 20 m
Tightening torque
Fixing screws 2 Nm
Ready delay 10 s
Dynamic bending radius 10 x cable diameter
Static bending radius 5 x cable diameter
Installation orientation any
Switching frequency max. 1 Hz
Storage temperature -25 ... 70 °C
Mounting distance
between switches min. 80 mm
Mounting type Surface mounting on metal
Shock and vibration resistance Acc. to EN IEC 60947-5-3
Degree of protection IP65/IP67/IP69/IP69K
Ambient temperature
at UB = 24 V DC 0 ... 65 °C
Material
Housing 2-component epoxy resin
Characteristic values according to EN ISO 13849-1 and EN IEC 62061
PLMaximum SILPFHDCategoryMission time
Monitoring of the guard positionPL e-4.1x10-9420 y
In combination with actuator CES-A-BBN-C14-160441
Switch-on distance
in z direction / installation position A 20 mm
in z direction / installation position D 15 mm
Secured switch-off distance sar
in x/z direction / installation position A 64 mm
in y direction / installation position D 68 mm
in x/z direction / installation position D 60 mm
in y direction / installation position A 72 mm
Secured switching distance sao
in z direction / installation position D min. 5 mm
in z direction / installation position A min. 10 mm