HBA-100194 (Order no. 100194)
Choose content
- Handwheel, 100 pulses, wear-free magnetic detent mechanism
- 1 enabling switch, 3-stage, 2 NO contacts each
- Tamper-proof EMERGENCY STOP device according to EN ISO 13850, dual-channel
- 1 selector switch with 6 positions (X, Y, Z, 4, 5, 6)
- 1 selector switch with 5 positions (0, 1, 10, 100, 1000)
- 3 membrane pushbuttons, 1 NO contact each
Approvals
Operating and display elements
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| see data sheets | red-yellow | - | Emergency stop | 2 pos. driven contact | 1 | ||||
| see data sheets | black plastic adjusting wheel | - | Handwheel | - | 1 | ||||
| see data sheets | - | labeled | Membrane key | 1 NO contact each | 3 | ||||
| see data sheets | black | - | Enabling switch, 3-stage | 2 NO contacts | 1 |
Electrical connection values
| Connecting cable | 28x0.14 mm² (screened) |
| EMC protection requirements | |
| according to CE | EN 61000-6-2, EN 61000-6-4 |
| Display/control element | |
| Output type | |
| Handwheel | RS422 |
| Operating voltage DC | |
| Handwheel | 5 V DC -5% ... +5% |
| Utilization category | |
| DC-13 Emergency stop | 30 V DC / 1 A |
| Pulses per revolution | |
| Handwheel | 2x100 |
| Switching capacity (VA) | |
| Selector switch | max. 0.2 VA |
| Enabling switch | max. 0.25 VA |
| Membrane keypad | max. 1 VA (common connection) |
| Switching voltage | |
| Selector switch | max. 15 V |
| Membrane keypad | max. AC 25 V |
| Membrane keypad | max. DC 42 V |
| Enabling switch | max. AC/DC 42 V |
| Switching current | |
| Enabling switch | max. 100 mA |
| Selector switch | max. 20 mA |
| Membrane keypad | max. 100 mA |
Mechanical values and environment
| Connection type | Plug connector (28-pin, metal version) |
| Storage temperature | -25 ... 70 °C |
| Cable length | |
| coiled | 3.5 m (extended) |
| Atmospheric humidity | |
| (condensation not permissible) | max. 80 % rH |
| Shock and vibration resistance | according to EN 60068-2-27/-2-6 |
| Degree of protection | |
| IP65 (in the installed state) | |
| according to Nema | 205-12 (in the installed state) |
| Ambient temperature | 0 ... 50 °C |